Jan Pietrszoon Sweelinck

 

Narození: 1562 Deventer, Nizozemí

Úmrtí: 1621 Amsterdam, Nizozemí

 

Jan Pietrszoon Sweelinck byl nizozemský skladatel a varhaník, jeden z největších virtuózů na klávesové nástroje 16. a 17. století. Jako skladatel tvoří spojnici mezi vrcholnou renesancí (poslední velká osobnost nizozemské vokální polyfonie) a počínajícím barokem.

Narodil se na jaře roku 1562 do rodiny varhaníka Petera Swybbertszoona Sweelincka v Deventeru. Jeho otec se ale brzy stěhuje do Amsterdamu, aby se stal varhaníkem v Oude Kerk, kde potom bude celý život působit i Jan Pietrszoon. První hudební vzdělání dostal patrně od otce, který však umírá 1573, o jeho dalších studiích nejsou známy doložené informace.
Od roku 1580 (doloženo, možná snad už o tři roky dříve) až do své smrti působí jako varhaník v Amsterdamském kostele Oude Kerk. Roku 1590 se žení s Claesgen Puynerovou, zplodil s ní šest dětí. Umírá 16. října 1621.
Většinu svého života strávil v Amsterdamu, zřídka vyjížděl do sousedních měst. Ale jeho vliv šířili především jeho žáci, kteří za ním přijížděli z celého Nizozemí, Holandska a severního pobřeží Německa. Sweelickův vliv se projevuje v tzv. severoněmecké škole, která zahrnovala skladatele klávesových nástrojů severoněmecké oblasti: H. Scheidemann, Weckman, N. Bruhns, D. Buxtehude.

Celý článek: cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Pietrszoon_Sweelinck

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode

TOPlist