Arcangelo Corelli

 

Narození: 17. února 1653, Fusignano

Úmrtí: 8. ledna 1713, Řím

 

Arcangelo Corelli byl italský barokní hudební skladatel a houslista.

Arcangelo Corelli se narodil ve Fusignanu, v dnešní provincii Ravenna. O jeho dětství není mnoho známo. Učil se na housle u Bassaniho a kompozici u proslulého zpěváka papežské kapely Mattea Simonelliho.

První velký úspěch zažil již v osmnácti letech v Paříži a ten mu otevřel dveře do Evropy. Strávil nějaký čas u svého přítele skladatele a houslisty Cristiana Farinelliho, který byl strýcem proslulého kastráta Farinelliho. Nějaký čas v roce 1681 pobýval také na dvoře bavorského price.

V roce 1685 byl v Římě, kde řídil hudební produkce pro královnu Kristinu Švédskou. Jeho velkým příznivcem se stal kardinál Pietro Ottoboni, příbuzný jiného Pietra Ottoboniho, který se stal v roce 1689 papežem Alexandrem VIII.. V letech 1689 a 1690 pracoval v Modeně pro vévodu Modenského. Vrátil se však do Říma a žil v paláci kardinála Ottoboniho. Pravidelně organizoval pondělní koncerty v paláci kardinála na nichž uváděl nejen svá díla, ale i díla svých současníků.

Zemřel v Římě ve věku nedožitých 60 let a je pochován v římském Pantheonu. Na rozdíl od většiny kolegů, kteří po velké slávě a uznání umírali v chudobě, zanechal Corelli po sobě nejen značný majetek, ale i rozsáhlou a velmi kvalitní sbírku obrazů.

Celý článek: cs.wikipedia.org/wiki/Arcangelo_Corelli

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode

TOPlist