Georg Friedrich Händel

Narození: 23. února 1685, Halle

Úmrtí: 14. dubna 1759, Londýn

 

Georg Friedrich Händel byl německý barokní hudební skladatel.

Georg Friedrich Händel byl potomkem Georga a Dorothei Händelových. Jeho otec byl osobní lékař vévody Augusta Saského a vážený amtschirurgus (městský lékař) města Halle. Jeho matka byla dcerou pastora Tausta, v době narození Georga Friedricha jí bylo třicet čtyři let, otci šedesát tři.


Podle přání svého otce se měl Händel stát buď lékařem nebo raději právníkem. Dle pověsti se však sám naučil ve věku pěti let tak dokonale hrát na starý spinet nalezený na půdě domu, že se jednou při návštěvě dvora osmělil předvést své umění i vévodovi a ten napsal jeho otci: „On nesmí hřivnu svého syna zakopat, on ji musí svědomite rozvíjet! Pamatoval si to! Budu se na jeho syna poptávat!“

Starý lékař se sice svých plánů na synovu budoucnost nevzdal, ale svěřil výchovu nadaného chlapce znamenitému varhaníkovi a skladateli Friedrichu Wilhelmovi Zachowi. Zachow byl mimořádný člověk, neobyčejně vzdělaný jehož skladatelské mistrovství bylo znovuobjeveno teprve v posledních letech. Na mladého Händela působil nejen svou vyučovací metodou, ale i silou své osobnosti. V Zachowových skladbách lze nalézt počátky typického Händelova stylu.

Patrně v roce 1696 podnikl Händel cestu do Berlína, aby se poklonil kurfiřtu braniborskému. Koncertoval na cembalu před knížecím posluchačstvem a měl takový úspěch, že mu kurfiřt nabídl přijetí do svých služeb a financování cesty do Itálie, aby si doplnil vzdělání.

V roce 1697 však otec Georga Friedricha zemřel a chlapec s úcty ke svém otci se rozhodl, že nejprve splní jeho přání a vystuduje práva. Dokončil gymnázium a v roce 1702 se dal zapsat na právnickou fakultu univerzity v Halle. V témže roce obdržel v Halle i místo varhaníka a to, ačkoliv byl luterán, v kostele církve reformované a kromě toho (ve věku 17 let) vyučoval i na církevním gymnáziu vokální hudbu. V krátké době dosáhl mimořádného úspěchu. Jeho varhanním improvizacím přicházelo prý naslouchat celé město a on sám se těšil veliké úctě a vážnosti. Tento úspěch jej přesvědčil, že je předurčen pro hudební dráhu. Rezignoval na právnická studia, neprodloužil smlouvu s Domkirche a odjel do Hamburku, do centra německé opery.

Celý článek naleznete zde: cs.wikipedia.org/wiki/Georg_Friedrich_H%C3%A4ndel

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode

TOPlist