Josef Mysliveček

 

Narození: 9. března 1737, Praha

Úmrtí: 4. února 1781, Řím

 

Josef Mysliveček byl významný český hudební skladatel období klasicismu.

Narodil se v Sovových mlýnech č.p. 503, na Kampě v Praze. Otec byl mlynář a člen sboru zemských přísežných mlynářů.

Hudbu studoval v Praze u Josefa Segera a v Itálii, kam natrvalo odešel r.1763, u Giovanniho Battisty Pescettiho. Jako skladatel prožil závratnou kariéru. Složil téměř 30 oper, 10 oratorií, řadu symfonií, koncertů, overtur a množství komorní a chrámové hudby. Byl nazýván „božským Čechem“ (Il divino Boemo). Řada děl se nedochovala nebo dosud nebyla objevena. Rukopisy jsou rozšířeny po celém světě v různých archivech i v soukromých sbírkách (Rusko, Rakousko, Itálie, Německo, Dánsko, Francie, Belgie, státy bývalé Jugoslávie, Portugalsko, Holandsko, Polsko, Maďarsko). Proto dosud není k dispozici úplný katalog díla.

Když přijel W. A. Mozart do Prahy, Myslivečkovo dílo ho absolutně uchvátilo. Tehdy přišel Myslivečkovi po skončení jeho koncertu upřímně pogratulovat a stali se velkými přáteli. I díky němu se Mozart rád a často vracel do Prahy.

Zlom v kariéře a Myslivečkův pád na dno společnosti přinesl rok 1777, na jehož počátku se při cestě do Mnichova (na pozvání bavorského vévody Maxmiliána) převrhl s Myslivečkem kočár. Do utržené rány se dostala infekce, skladatel strávil rok v nemocnici a na jaře 1778 z ní vyšel se znetvořeným obličejem. Některé prameny naznačují i venerickou chorobu.

Zemřel zcela chudý a osamělý v Římě.

Josef Mysliveček byl synem Matěje Myslivečka (+1749), mlynáře na Dubovém mlýně v Šáreckém údolí v Praze a dědičným nájemcem mlýnu na Novotného lávce čp. 201/1 v Praze - dodnes zvaný Myslivečkovský. Od roku 1936 je v domě Smetanovo muzeum. Matka Anna. Bratr jednovaječné dvojče Jáchym, podle jiných pramenů František.

10/2/1999 byla P. Pravcem v hvězdárně v Ondřejově objevena nová planetka sluneční soustavy s označením 1999 CN3. Byla nazvána po Josefu Myslivečkovi Mysliveček (53159)

Z této rodové větve pochází Františka Myslivečková. V letech 1861–1883 byla v Praze hospodyní Joachima Barrande (po paní Nerudové matce Jana Nerudy).

Celý článek: cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Myslive%C4%8Dek

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode

TOPlist