Joseph Haydn

 

Narození: 31. března, některé zdroje úvádějí 1. dubna 1732, Rohrau

Úmrtí: 31. května 1809, Vídeň

 

Franz Joseph Haydn byl rakouský hudební skladatel, vedoucí muž klasického období v hudbě, často označován jako "otec symfonie", nebo "otec smyčcového kvarteta".

Franz Joseph Haydn (křestní jméno Franz neužíval) se narodil 31. března roku 1732 ve městečku Rohrau v Dolním Rakousku v blízkosti rakousko-uherských hranic. Jeho otcem byl Matthias Haydn, který byl kolářem a velkým milovníkem hudby. Haydnova matka, Maria (rozená Kollerová), sloužila jako kuchařka v paláci hraběte Harracha, a jeho mladší bratr Michael se rovněž stal vynikajícím hudebníkem. Hudba a zpěv byly proto důležitou součástí rodinného zázemí, z něhož však byl brzy vyrván. Mimojiné i Matthias byl nadšený lidový hudebník, který se během období, kdy dělal tovaryše naučil hrát na harfu.

Rodiče malého Haydna si brzy uvědomili, že v by jejich syn v Rohrau nedostal dostatečné hudební vzdělání, a tak přijali nabídku Johanna Matthiase Francka, učitele hudby, svěřit malého Josepha do jeho výchovy, kde by hudební vzdělání dostal. A tak se malý Haydn odstěhoval spolu s Franckem do Hainburgu (deset mil od svého rodiště), když mu bylo pouhých šest let.

Haydn později zmínil, že život u Johanna Francka nebyl jednoduchý, jelikož trpěl často hladem a měl na sobě stále špinavé oblečení. Hlavní však bylo, že Haydn dostal potřebné hudební vzdělání, naučil se hrát na cembalo a housle a zanedlouho zpíval v sopránové části kostelního sboru.

Zde si ho jednou náhodou všiml zpívat varhaník z dómu Svatého Štěpána ve Vídni a ihned ho přijal. A tak se osmiletý Joseph ocitl v hlavním městě říše, začal zpívat v katedrálním sboru a účastnil se koncertů v královském paláci. Zde vydržel několik let, ale jakmile ho opustil hlas, propustili ho a ponechali ho svému osudu. Od té doby se Haydn toulal po ulicích a na bídné živobytí si vydělával jen přepisováním partitur a hraním na housle na tanečních bálech. Nejprve pracoval jako doprovodný hudebník v hudební akademii skladatele Nicoly Porpory a později přijal místo na menším dvoře.

V té době se oženil s Annou Marií Kellerovou, dcerou parukáře, která s ním žila celých čtyřicet let.

Celá článek naleznete zde: cs.wikipedia.org/wiki/Joseph_Haydn

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode

TOPlist